poniedziałek, 2 lipca 2012

Duma Róży


Rosenstolz to berliński duet, który tworzą wokalistka AnNa R. oraz Peter Plate. Od 1992 roku wydali razem dwanaście, cieszących się uznaniem publiczności rockowo-popowych krążków. Nazwa zespołu pochodzi od panieńskiego nazwiska wokalistki (Rosenbaum). Producentem, kompozytorem i autorem tekstów dla Rosenstolz jest życiowy partner Petera Plate Ulf Leo Sommer.

Największy sukces w w karierze zespołu przyniósł im dziesiąty z kolei album wydany w 2006 roku Das große Leben. Wielkie hity z tej płyty (Ich bin ich,  Ich geh in Flammen auf,  Nichts von alledem) do dziś rozbrzmiewają w każdej stacji radiowej. Zanotowano ponad milionową sprzedaż. Przez prawie cały rok album ten nie schodził z list szczytów popularności w Niemczech i Austrii.

Podczas swojej dwudziestoletniej kariery zebrali mnóstwo nagród muzycznych, złotych oraz platynowych płyt. Przebój Gib mir Sonne z albumu Die Suche geht weiter z 2008 roku zapewnił im jeszcze większą popularność, zawędrował na pierwsze miejsce niemieckich list przebojów i został wybrany na tytułową piosenkę znanego serialu.

Po wielkich sukcesach, z powodu choroby Petera (bardziej duchowej niż fizycznej) zespół miał trzyletnią przerwę w nagrywaniu. Dopiero w 2011 aby uczcić swój 20-letni jubileusz w karierze zawodowej wydali dwunasty album o jakże znaczącym tytule Wir sind am Leben (Żyjemy). W tym też roku Marc Boettcher nakręcił film dokumentalny Rosenstolz - Wir sind Wir! - Die Erfolgsgeschichte eines Popduos.

Chociaż ich muzyka nie przemawia do mnie jakoś wyjątkowo szczególnie, gdyż raczej nie wyróżnia się w żaden sposób oryginalnością ani przebojowością, to jednak cenię ich za wierność niemieckim tekstom piosenek i lekko wpadającą w ucho melodyjność. Niestety cztery miesiące temu AnNa R. i Peter Plate ogłosili „kreatywną pauze”, której przyczyną ponoć są problemy ze strunami głosowymi wokalistki.


                                           

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz