sobota, 18 maja 2019

Muzeum w Stasburgu

Muzeum modernizmu i sztuki nowoczesnej w Strasburgu we Francji
Musee dArt Moderne et Contemporain de Strasbourg

 
Drzewo przed muzeum

Jest to jedno z największych muzeów sztuki nowoczesnej we Francji. Chociaż istnieje od 1973 roku to w obecnym budynku, na lewym brzegu rzeki Ill, znajduje się dopiero od 1998 roku. 


Zbiory muzeum obejmują bogatą kolekcję malarstwa, rzeźby, grafiki i multimediów od dadaizmu, impresjonizmu, kubizmu i surrealizmu aż po współczesność.Oprócz stałych zbiorów odbywają się tu również wystawy czasowe prezentujące dzieła konkretnego artysty lub retrospektywę określonego nurtu sztuki. Bogactwo M.A.M.C.S. to kolekcja ponad 18 tysięcy dzieł sztuki europejskiej. Mogłam obejrzeć tu obrazy słynnych artystów takich jak Pablo Picasso, Victor Brauner, Claude Monet, Alfred Sisley, Paul Gauguin, Joan Miro czy Max Ernst. Najbardziej podobała mi się duża wystawa poświęcona Wassilyemu Kandinskyemu. W kolorowym pomieszczeniu można było na chwilę poczuć się sławnym rosyjskim malarzem i pozostawić po sobie kolorowe obrazki. Dzieciom podobały się wszelkiego rodzaju komputery i ekrany, na których mogły malować palcami.Sam ogromny i oszklony budynek muzeum robi spore wrażenie i wręcz zmusza aby wejść do środka. Muzeum znajduje się na obrzeżach starego miasta tzw. Małej Francji. Na dachu ustawiono czterometrową rzeźbę konia autorstwa włoskiego malarza Mimmo Paladino. Na szczycie jest ponadto przestronny taras z kawiarnią muzealną. 


W środku budynek jest bardzo przestrzenny i nowocześnie urządzony. Sprzyja to zatraceniu się w ogromnych rozmiarowo salach muzealnych. W takich pięknych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach można bardzo przyjemnie delektować się sztuką wszelkiego rodzaju. Generalnie chyba najbardziej zdziwił mnie wszechobecny miszmasz gatunkowy. Obok obrazu Moneta albo Sisleya może stać instalacja z XXI wieku. Wszystko to powodowało lekkie zdziwienie i dezorientację (być może zamierzoną) podczas spacerów między salami. Nie wiadomo na co można natknąć się za rogiem. Równie dobrze może być to kolejny dobrze znany obraz impresjonisty albo po prostu rozwalony czerwony samochód lub biała lodówka! 
1 komentarz: