środa, 7 lipca 2021

Kobieta contra mężczyzna

 Elfriede Jelinek, Lust, 1989

Polski tytuł: Pożądanie




"Frauen wissen sehr genau über das Leben und die Arbeiten des Alltags Bescheid, weil sie ja als Unterlegene das Verhalten ihrer Herrchen sehr genau studieren müssen."




To jedna z najsmutniejszych książek jakie czytałam. Niestety musiałam często przerywać lekturę ze względu na brutalność opisów erotycznych. Niektórzy twierdzą, że to najbardziej pornograficzna powieść noblistki i chociaż nie znam jeszcze całej twórczości Jelinek, jestem skłonna się pod tym podpisać.  Mimo, że styl narracyjny paradoksalnie obfituje w różnego rodzaju metafory to jednak język, którym opisano tu relację damsko-męską, jest bardzo bezpośredni. Cała historia wzbudziła we mnie sporo kontrowersji chociaż zdaję sobie sprawę z tego jak ważny temat porusza. 

Dyrektor fabryki papieru wykorzystuje seksualnie swoją żonę, uważając codzienne brutalne zbliżenia za oczywistość małżeńską. W świecie przedstawionym powieści role kobiet i mężczyzn są bardzo wyraźne i niezmienne od lat. Obowiązkiem żony jest dbanie o dzieci i dom oraz zadowalanie męża swoim ciałem. Zadaniem męża jest zarabianie pieniędzy i panowanie w domu. Elfriede Jelinek pokazuje schematy, w które zostali wrzuceni jej bohaterowie i w drugiej części powieści konsekwencje, do których mogą one doprowadzić. Są to bardzo smutne wnioski i sam fakt, że istnieją kobiety, mające życie podobne do głównej bohaterki napawa mnie przerażeniem. Nie miałabym chyba siły aby przeczytać tę książkę jeszcze raz, chociaż jestem trochę ciekawa jak została przetłumaczona na język polski.

1 komentarz:

  1. Dużo słyszałem i czytałem o tej Noblistce. Zapadła mi w pamięć decyzja Komitetu Noblowskiego. Dzięki wielkie za tę recenzję. Będę mieć na uwadze / oczywiście polskie tłumaczenie/. Ale jeszcze nie wiem. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń