sobota, 25 maja 2024

Śpiewy do nieba

 Aleksandra Tarnowska, Wniebogłos, 2023


Wniebogłos to literacki debiut, nad którym bez wątpienia warto się pochylić. Autorka przeniosła mnie na chwię do innej rzeczywistości, na polską wieś w latach siedemdziesiątych. Powróciły do mnie wspomnienia dzieciństwa, bo przecież wychowałam się na wsi. Mimo tego, że były to inne czasy, ludzie nie wiele się zmienili, zabobony i stereotypy pozostały takie same. 

Głónym bohaterem jest dwunastoletni Rysiek, który został obdarowany pięknym głosem i od małego "coś mu w duszy gra". Niestety wspierająca go matka zmarła a surowy ojciec grabarz, prawie wcale nie zauważa syna i ma wobec niego raczej inne wymagania. Wieś to nie jest niestety dobre miejsce aby rozwijać swoje pasje, rzadko znajdzie się ktoś, kto zauważy talent dziecka i dmuchnie w skrzydła. Dlatego też Rysiek sam walczy o to, aby być blisko muzyki. 

Nad całą powieścią obok muzyki unosi się temat śmierci i umierania. Nie tylko ze względu na zawód ojca Rysia. Chłopiec znajduje zazwyczaj tylko kiedy ktoś umiera okazję do tego, aby móc głośno śpiewać. W takim społeczeństwie, śmierć jest naturalną koleją rzeczy, nikt jej za bardzo nie przeżywa. Autorka stylizacją powieści i dobrą znajomością swoich starszych oraz młodszych bohaterów, buduje prawdziwy i bardzo przekonywujący obraz wsi. Mimo trudnych tematów czytało się naprawdę dobrze. Powieść wzbudziła we mnie nie tylko wspomnienia ale również dużo refleksji.


1 komentarz: