Abena Grabowska, Doktor Bogumił, 2020
To pierwszy tom z serii Uczniowie Hipokratesa, w której autorka przedstawia osiągnięcia medycyny i trudną drogę jaką musiały przebyć kolejne pokolenia lekarzy. Główny czas powieściowy to środek XIX wieku a tytułowy bohater jest lekarzem wykształconym w Wilnie. Polska jest w tym czasie pod zaborami, Doktor Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę na wydziale chorób wewnętrznych w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Między rozdziałami wplecione zostały opowieści o różnego rodzaju próbach i eksperymentach wprowadzających nowatorskie metody medyczne.
Główny wątek o życiu prywatnym i zawodowym doktora Bogumiła okazał się jednak tak ciekawy, że przerywające emocjonującą, główną opowieść rozdziały, trochę mnie drażniły. Kiedy jednak po zakończeniu książki zaczęłam je analizować, to faktycznie wydają się ciekawe. Autorka porusza w swojej powieści szereg intrygujących z medycznego punktu widzenia zjawisk. Razem z bohaterami czytelnik może uczestniczyć w sekcjach zwłok i przypatrywać się jak na przestrzeni wieków zmienił się stosunek społeczeństwa do lekarzy. Myślę tu przede wszystkim o roli kobiet w tym zawodzie. Narracja cały czas trzyma w napięciu. Polecam serdecznie.
Sięgnę z pewnością. Jak wiesz, cenię takie dobre, krótkie i treściwe recenzje - pigułki. Będzie miło poczytać. Pozdrawiam z ciepłego południa Polski, gdzie już widać Pełnię :)
OdpowiedzUsuń