piątek, 30 sierpnia 2019

Trudne relacje

A. Faber, E.Mazlish, Rodzeństwo bez rywalizacji, 1995

Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością


"Jak niewiarygodnie trudne zadanie stoi przed rodzicami! Muszą wiedzieć, w jaki sposób zapewnić każde dziecko, że jest bezpieczne, wyjątkowe i kochane. Muszą pomóc odkryć młodym przeciwnikom, jakie korzyści płyną z dzielenia się i współpracy. Muszą wreszcie stworzyć podwaliny przyszłych stosunków między zwaśnionymi dziećmi, by któregoś dnia dostrzegły one, że stanowią dla siebie źródło oparcie i sympatii."


Książka, która pomaga mi ogarnąć rozbieganą gromadkę dzieci. Autorki opisały w siedmiu rozdziałach swoje doświadczenia z warsztatów z rodzicami. Podejmują najważniejsze tematy dotyczące życia w dużej rodzinie. Problematyka skupia się oczywiście na relacjach między rodzeństwem. Czytając cały czas miałam wrażenie, że mowa tu o moich dzieciach. Trochę więc uspokoił mnie fakt, że w każdej rodzinie pojawiają się podobne sytuacje i to nie tylko u nas rodzeństwo wyzywa się okropnymi przymiotnikami. W kolejnych częściach książki przedstawiono problem porównywania, odgrywania ról przez dzieci, współzawodnictwa i rywalizacji czy bójki. 


Najbardziej podoba mi się obrazowe przedstawienie różnych sytuacji. W krótkich komiksach autorki kontrastują to, jak zazwyczaj reagujemy na konkretne sytuacje, z tym jak powinniśmy reagować i jakich używać sformułowań. Te komiksy bardzo łatwo zapadają w pamięć przez co szybko można je sobie przypomnieć, gdy pojawi się potrzeba. 

Ta książka to w pewnym sensie rozmowa z rodzicami. Przedstawiono tu przebieg warsztatów, na których matki i ojcowie opowiadali o swoich problemach w relacjach między dziećmi. Wszyscy wspólnie szukają rozwiązań. Autorki uświadamiają także na samym początku jak nasza przeszłość i osobiste doświadczenia z dzieciństwa mogą pomóc w zrozumieniu domowych sytuacji. 

Rodzeństwo bez rywalizacji traktuję jak podręcznik. Podkreślam i zaznaczam najbardziej istotne sprawy. Wypisuję sobie rzeczy, które warto zapamiętać. Do niektórych zaznaczonych fragmentów będę często wracać. W domu z trójką dzieci mam cały wachlarz przeróżnych zachowań. Biorąc pod uwagę, że każde z dzieci jest inne i na każdego działa co innego, z pewnością wykorzystam wszystkie pomysły z tej książki:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz