wtorek, 24 stycznia 2017

Niemcy dla Niemców o Polsce i Polakach


Zajmując się często popularyzowaniem polskiej kultury i naszego języka w Niemczech, przeczytałam sporo poświęconych  Polsce, napisanych najczęściej przez zafascynowanych Polską Niemców, niemieckojęzycznych książek.  Może trudno w to uwierzyć, ale na półkach w monachijskich księgarniach i bibliotekach stoi mnóstwo książek o Polsce. Niemal co roku powstają nowe. Są to nie tylko przewodniki turystyczne (które tutaj pominęłam), ale w znakomitej większości książki reportażowe, eseistyczne, wspomnieniowe czy też powieści z Polską w tle. Autorami są zazwyczaj tzw. Polenexperten, czyli ludzie, którzy uwielbiają Polskę i chcą swoją pasją zarazić pozostałych. Czytając ich książki wielokrotnie przekonywałam się, że znają Polskę lepiej ode mnie. To fenomenalna świadomość. Z wielką radością polecam poniższe lektury wszystkim niemieckojęzycznym.

Matthias Kneip, Grundsteine im Gepäck, 2002

Książka składa się z niezwykłych esejów, opowieści i felietonów poświęconych Polsce i jej mieszkańcom. Autor opisuje codzienność Polaków oraz atmosferę Krakowa, Wrocławia i Gdańska. To piękne, często poetyckie teksty przesiąknięte fascynacją do Polski.Matthias Kneip, Polenreise. Orte, die ein Land erzählen, 2007

    W książce znajduje się opis trzydziestu pięciu polskich miejscowości. Opowieści zabarwiane są refleksjami, wspomnieniami autora z dzieciństwa oraz porównaniami z przeszłością w nawiązaniu do niemieckiej historii przedstawianych miast, miasteczek i wiosek.


Matthias Kneip, Reise in Ostpolen: Orte am Randder Mitte, 2011


To podobnie jak poprzednie książki autora sprawozdanie z odkrywczej podróży po Polsce, tym razem po wschodnich jej krańcach. Są to teksty poświęcone napotkanym ludziom i miejscom, przepełnione humorem, porównaniami i historyczną refleksją.

Matthisa Kneip, Polen. Literarische Reisebilder, 2013


To zbiór tekstów z trzech poprzednich książek autora. Zawiera piękne podsumowanie podróży po Polsce.
Trzy w jednym:)Matthisas Kneip, 111 Grunde Polen zu lieben, 2015
To chyba najpiękniejsza książka o Polsce jaką znam. Autor w krótkich rozdziałach podaje szereg powodów za co i dlaczego kocha Polskę. Fascynujące wyznanie z niezwykle spostrzegawczym opisem Polaków. Pisałam o niej TU.
Matthias Kneip, Reise in Westpolen, 2016
To najnowsza książka Matthiasa Kneipa, w której tym razem opowiada o podróży po zachodnich terenach Polski. Podobnie jak poprzednio w ponad trzydziestu rozdziałach pisze o miastach i napotkanych ludziach, zabarwiając wszystko anegdotami i wyszukując z reporterską ciekawością niezwykłości spotykanych miejsc. Opis m.in .Szczecina, Kołobrzegu, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Wałbrzycha, Karpacza, Gór Stołowych.Steffen Möller, Viva Polonia, 2008
To zabawna książka będąca skarbnicą wiedzy o Polakach, naszych zwyczajach, przywarach, języku, kulturze i tradycji. Steffen Möller mieszka w Polsce od wielu lat i wie co mówi. Spisał wszystkie spostrzeżenia aby ułatwić swoim rodakom obcowanie z Polakami:)Steffen Möller, Expedition zu den Polen, 2012
W kolejnej książce autor rozprawia się z polskimi stereotypami, uzasadnia swoją polską fascynację różnymi opowieściami z własnego doświadczenia. W podróży pociągiem na kolejnych stacjach przygotowuje Niemców na szok kulturowy, który może spotkać ich w Polsce.


Steffen Möller, Viva Warszawa – Polen für Fortgeschrittene, 2015
Steffen Möller mieszka w Warszawie i postanowił podzielić się swoją miłością do tego miasta z rodakami w Niemczech. Opowiada o stolicy Polski z nadzwyczajną lekkością, wydaje mi się nawet, że zna ją lepiej niż niejeden Polak. Piękne zdjęcia dopełniają opowieść o jednym z najpiękniejszych miast Europy.


Annete Dittert, Palmen in Warschau. Notizen aus dem neuen Polen, 2004
Dziennikarka telewizyjna wyjechała do Polski aby przyjrzeć się nieznanemu ale fascynującemu państwu, które właśnie wstąpiło do Unii Europejskiej. W swojej książce portretuje Polaków, przybliża kulturę i historię Polski.Radek Knapp, Gebrauchsanweisung für Polen, 2005

Wiedeńczyk, Polak z pochodzenia stara się zachęcić do podróży do Polski. Pamięta swoją ojczyznę z lat dzieciństwa i stara się w książce opowiedzieć o zmianach jakie z nastąpiły w Polsce. Zabawne anegdoty przybliżają osobowość Polaków i na pewno pomagają w lepszym zrozumieniu "słowiańskiej duszy".

Adam Soboczynski, Polski Tango. Eine Reise durch Deutschland und Polen, 2006

Żyjący w Niemczech dziennikarz pochodzi z Polski i po 20 latach odbywa podróż do ojczyzny. Opisuje napotkanych ludzi i swoje spostrzeżenia na temat Polski i Niemiec, Polaków i Niemców. Ciekawa, swobodnie napisana i miejscami odkrywcza książka tłumaczy sporo polsko-niemieckich nieporozumień.

Brigitte Jäger-Dabek, Reisegast in Polen. Fremde Kulturen verstehen und erleben, 2007


To przewodnik podróżniczy napisany przez dziennikarkę, która od wielu lat przygląda się historii i kulturze Polski. Zabawnie i lekko autorka opowiada o sympatycznych Polakach i niesamowitych polskich krajobrazach. Podpowiada jak lepiej zrozumieć polskie obyczaje i przyzwyczajenia.


Godehard Schramm, Einladung nach Polen, 2008
Podtytuł tej książki to: "So nah und so exotisch" co oznacza: tak blisko a tak egzotycznie. Autor opowiada o Polsce mało znanej Niemcom, przeprowadzając czytelników przez najciekawsze polskie miejsca. Książkę ciekawie zilustrował polski rysownik Zygmunt

Januszewski.                         
Adam Gusowski, Piotr Mordel, Der Club der polnischen Versager, 2012
To zabawne teksty dwóch Polaków opisujących swoje polsko-niemieckie spostrzeżenia. Z niemieckiej perspektywy patrzą na Polaków wyjaśniając jednocześnie polską obyczajowość np. tajemnice bigosu, wąsy czy zabijanie karpia na święta.Alexandra Tobor, Sitzen vier Polen im Auto: Teutonische Abenteuer, 2012
To opowieść Alexandry, której rodzina przeprowadziła się w 1989 roku z Polski do Niemiec. Dziewczyna opowiada o szoku kulturowym jaki przeżyła zmieniając miejsce zamieszkania. Porównuje oba kraje i relacjonuje zadomowienie się całej rodziny na emigracji.Brigitte Jäger-Dabek, Polen. Ein Landerporträt, 2012
W tej książce autorka tłumaczy na swój język Polaków Niemcom. Burzy stereotypy i przeprowadza czytelników przez historie, kulturę i tradycję Polski. Pomaga w lepszym zrozumieniu Polaków i daje praktyczne rady w trudnej sztuce obcowania z nami:)
Elisabeth Göbel, Polnisches Kaleidoskop, 2012

To relacja podróży po Pomorzu, Mazurach i Galicji. Polska została tu opisana pięknymi poetyckimi słowami. Historie podróżnicze w formie dziennika.

Emmy Abrahammson, Widerspruch zwecklos oder Wie man eine polnische Mutter überlebt, 2013
To wyjątkowa w tym zbiorze książka, przetłumaczona ze szwedzkiego. Narratorem jest szesnastoletnia Alicja, która ma mamę Polkę. To powieść pełna przezabawnych historii z rodzinnego życia Alicji, nawiązuje do naszych narodowych cech kobiecych.Stephan Montenarh, Auf Tour....Polen, 2014Autor zabiera czytelnika w podróż motorem po Polsce. Odwiedza piękne miejsca i opowiada o nich z fascynacją. Książkę ilustrują piękne kolorowe zdjęcia oraz mapy.
Agnieszka Kowaluk, Du bist so deutsch, 2015


Autorką książki jest Polka, która od wielu lat mieszka w Niemczech. Trochę humorystycznie a trochę poważnie na podstawie własnych doświadczeń i własnego "zniemczenia" opisuje spostrzeżenia dotyczące charakterów Polaków i Niemców, naszych osobowości i cech narodowych.Hans Bollinger, Unterwegs in Polen, 2016Autor opisuje swoje wrażenia z podróży po Polsce i zachodzące zmiany, które zauważa na przestrzeni czasu. Odwiedzając mniejsze i większe miejscowości opisuje nijako proces, który doprowadził do powstania nowoczesnego, europejskiego państwa. Są to także ciekawe rozmowy ze zwykłymi ludźmi np. z górnikiem, leśniczym czy rolnikiem.Dieter Bingen, Marek Hałub, Matthias Weber, Mein Polen – meine Polen. Zugänge und Sichtweisen, 2016


Książka zawiera 40 tekstów znanych niemieckich osobistości, które opisują w niej swój stosunek do Polski. Ludzie świata kultury, polityki i mediów opowiadają o swoim prywatnym bądź zawodowym spotkaniu z Polską i Polakami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz