sobota, 28 listopada 2020

Polscy celebryci na początku XX wieku

 Joanna Jurgała-Jureczka, Kossakowie. Tango, 2020





"(...) wszyscy przyznać musieli, że Kossak nie tylko odziedziczył po Juliuszu, znanym akwareliście, wielki talent, ale też doskonale wiedział, jak dbać o swój wizerunek. Umiał się sobą pochwalić, siebie wypromować, o siebie zadbać. Od stóp do głów." (s.224)




Tango czyta się bardzo szybko. Autorka ma niesamowity talent snucia fascynujących opowieści. Zanurzając się w świat bohemy artystycznej początków XX wieku i przyglądając się prywatnemu życiu sław literackich, wpadamy w wir romansów i afer. Jurgała-Jureczka wyczytała z korespondecji, pamiętników, dzienników i różnego innego rodzaju dokumentów same niezwykłe rzeczy i uczyniła je również dla nas dostępnymi. Jej powieść momentami jest bardzo mocno erotyczna, choć jest to erotyzm subtelny, odpowiedni do czasów, w których żyli współcześni Wojciechowi Kossakowi. Można śmiało powiedzieć, że literaci sprzed wieku idą w tango!


Tytuł książki nie obejmuje całego jej zakresu. Z Kossaków możemy się tu tylko nieco przyjrzeć małżeństwu Wojciecha i Marii. Temat pozostaje więc niewyczerpany, ale autorka już zapowiedziała drugą część swojej książki, dając nadzieję na literacką kontunuację barwnego życia wielkiego artysty. Większa część książki poświęcona jest zdecydowanie literatom. Pojawiają się nobliści Sienkiewicz i Reymont, wspomina się Wyspiańskiego i Boya, można przyjrzeć się barwnemu Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi. Głównymi bohaterami pozostają Ferdynand (Dunio) Hoesick i jego żona Zosia z Lewentalów. To ich rozterkom miłosnym poświęcono w książce najwięcej miejsca. Dzięki temu możemy prześledzić drogę jaką przeszła Zofia zanim znalazła się w ramionach słynnego malarza Wojciecha.

Fascynujące historie i przyjemny klimat są gwarantem przyjemnych wieczorów przy tej książce. Pomino całej fantazji i dopowiedzeniom pochodzącym z wyobraźni autorki, miło jest przenieść się na chwilę w tamten świat i pożyć trochę życiem ludzi, którzy zapisali się w historii literatury polskiej. Dlatego dziękuję za ocaleni od zapomnienia.


1 komentarz:

  1. Świetna (czytam) rekomendacja. Będę mieć na uwadze. Przypomniały mi się wspaniałe lekcje języka polskiego w ukochanym Liceum :)

    OdpowiedzUsuń