środa, 17 lutego 2016

Gra szklanych perełIch wünsch' dir noch 'n geiles Leben
Mit knallharten Champagnerfeten
Mit fame, viel Geld, dicken Villen und Sonnenbrillen
Ich seh' doch ganz genau, dass du eigentlich was Anderes willst
Ich wünsch' dir noch 'n geiles Leben
Ab jetzt wird es mir besser gehen
Hab' viel gelernt, viel erlebt und auch viel gesehen
Ich fühl' jetzt ganz genau, ich muss endlich eigene Wege gehen

Często grany  ostatnio w niemieckim radiu utwór "Geiles Leben" spodobał mi się i skłonił do lepszego poznania zespołu Glasperlenspiel. Duet muzyków to Carolin Niemczyk i Daniel Grunenberg, prywatnie para, od sześciu lat piszą i śpiewają swoje piosenki w wyrafinowanych rytmach tak popularnego w Niemczech elekto-pop. Nazwą swojego zespołu nawiązują do powieści Hermanna Hessa. Od 2010 roku nagrali wspólnie trzy albumy: Bewegt dich mit mir, Grenzenlos i ostatnio w 2015 roku Tag X. Przez ten czas zdobyli sporo nagród i wyróżnień a ich kolejne single zdobywały bardzo dobre notowania na niemieckich listach przebojów.Carolin - dwudziestosześcioletnia, zgrabna blondynka ma bardzo dojrzały głos, który w duecie z dwa lata od niej starszym Danielem brzmi niezwykle naturalnie. Teksty ich piosenek oscylują na granicy związków międzyludzkich od przyjaźni i miłości aż po rozczarowanie i złość. Znajduje w nich odzwierciedlenie cała gama przeróżnych emocji, a ponieważ tematy te otaczają z wszystkich stron nasze codzienne życie, wydają się bardzo bliskie i naturalne, refreny szybko wpadają w ucho i bądź co bądź zmuszają do refleksji.

Piosenka "Geiles Leben" poruszy każdego, kto ma za sobą nieudany związek. Wzbudza wspomnienia momentu rozstania, kiedy życzymy byłemu partnerowi dosłownie czy pośrednio „fajnego” życia ale beze mnie, bo już nie chcę w nim uczestniczyć. Niby naturalne i oczywiste, a jednak muzycy nadają owemu zjawisku ciekawy kontekst, prawdę podszytą lekką ironią. Duży atut wszystkich ich utworów to męski i kobiecy wokal, który nadaje całości uniwersalnego wymiaru. Pobudza świadomość, że to nie zawsze tylko kobieta w międzyludzkich relacjach zostaje skrzywdzona, jak to ogólnie zostało przyjęte.


Wcześniejsze utwory w tak samo lekki a czasem metaforyczny sposób potrafią ubarwić pięć minut z życia przyjemnymi dźwiękami i często trafnym przesłaniem. Piosenka „Ich bin ich” uzmysławia odrębność i indywidualność każdego z nas. A ciepły utwór „Freundschaft” jest odą do przyjaciół, wyśpiewywana wszystkim tym, za którymi tęsknimy kiedy nie ma ich blisko nas. Przy elektryzujących rytmach Glasperlenspiel przyjemnie spędzam czas, doceniając teksty piosenek, które nie tylko idealnie współgrają z rytmem i muzyką, ale także lirycznie wpisują się w sztukę.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz