środa, 25 marca 2015

Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego

Międzynarodowa Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona w 2010 roku przez Miasto Stołeczne Warszawę i jest przyznawana co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego. Pięcioosobowe jury wybiera książkę reporterską, która opisując współczesność prowokuje dyskusje i zmusza do głębszych refleksji przybliżając jednocześnie świat odległych kultur.
Nagroda, w wysokości 50 tys. zł, zostaje przyznana autorowi książki opublikowanej w Polsce i po polsku. Jeśli nagrodzone dzieło jest przekładem z języka obcego, 15 tyś. otrzymuje także jego tłumacz.

Propozycje książek do Narody mogą zgłaszać czytelnicy, wydawcy jak też sami autorzy. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 stycznia każdego roku.
Celem Nagrody jest oczywiście upamiętnienie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety oraz przypomnienie o wartości jego książek. Ideą Nagrody jest także promowanie czytelnictwa i wzbudzanie zainteresowania nominowanymi książkami reporterskimi w Polsce i zagranicą.
Konkurs o najlepszy reportaż literacki składa się z czterech etapów. Po weryfikacji wszystkich zgłoszonych książek następuje ogłoszenie tzw. „długiej listy” dziesięciu wybranych książek, po miesiącu zostaje nominowanych pięć najlepszych z nich tzw. „krótka lista” po czym w maju następuje ogłoszenie werdyktu jury.
Wszyscy finaliści Nagrody otrzymują dyplom i fotografię autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego.
Uroczystej gali wręczenia Nagrody towarzyszy akcja edukacyjna, mająca na celu propagowanie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież co roku czyta jeden z utworów Kapuścińskiego, który ma być inspiracją do przedstawienia własnej pracy pisemnej.
Współorganizatorem Nagrody jest redakcja "Gazety Wyborczej" a honorowy patronat objęła Pani Alicja Kapuścińska.

Laureaci:

2010 - Jean Hatzefld, Strategia antylop
2010 -  Swietłana Aleksijewicz, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
2012 -  LIAO Yiwu, Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych,
2013 -  Ed Vulliamy,  Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy,
2014 - Elisabeth Åsbrink, W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa


2015 - Swietłana Aleksijewicz, Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka

           -  Michał Olszewski, Najlepsze buty na świecie

2016 - Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady

2017 - Rana Dasgupta, Delhi. Stolica ze złota i snu  • ­

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz