środa, 25 marca 2015

Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego

Międzynarodowa Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona w 2010 roku przez Miasto Stołeczne Warszawę i jest przyznawana co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego. Pięcioosobowe jury wybiera książkę reporterską, która opisując współczesność prowokuje dyskusje i zmusza do głębszych refleksji przybliżając jednocześnie świat odległych kultur.
 
Nagroda, w wysokości 50 tys. zł, zostaje przyznana autorowi książki opublikowanej w Polsce i po polsku. Jeśli nagrodzone dzieło jest przekładem z języka obcego, 15 tyś. otrzymuje także jego tłumacz.

Propozycje książek do Narody mogą zgłaszać czytelnicy, wydawcy jak też sami autorzy. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 stycznia każdego roku.
Celem Nagrody jest oczywiście upamiętnienie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety oraz przypomnienie o wartości jego książek. Ideą Nagrody jest także promowanie czytelnictwa i wzbudzanie zainteresowania nominowanymi książkami reporterskimi w Polsce i zagranicą.
Konkurs o najlepszy reportaż literacki składa się z czterech etapów. Po weryfikacji wszystkich zgłoszonych książek następuje ogłoszenie tzw. „długiej listy” dziesięciu wybranych książek, po miesiącu zostaje nominowanych pięć najlepszych z nich tzw. „krótka lista” po czym w maju następuje ogłoszenie werdyktu jury.
Wszyscy finaliści Nagrody otrzymują dyplom i fotografię autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego.
Uroczystej gali wręczenia Nagrody towarzyszy akcja edukacyjna, mająca na celu propagowanie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież co roku czyta jeden z utworów Kapuścińskiego, który ma być inspiracją do przedstawienia własnej pracy pisemnej.
 
Współorganizatorem Nagrody jest redakcja "Gazety Wyborczej" a honorowy patronat objęła Pani Alicja Kapuścińska.

Laureaci:
2009 - Strategia antylop, Jean HATZFELD
2010 - Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Swietłana ALEKSIJEWICZ
2011 - Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych, LIAO Yiwu
2012 - Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy, Ed Vulliamy
2013 - W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa, Elisabeth Åsbrink
­

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz