czwartek, 28 lutego 2013

Deutscher Buchpreis


To najważniejsza nagroda w niemieckim świecie literackim. Odpowiednik polskiej Nagrody Nike. Każdego roku na Targach Książki we Frankfurcie, Stowarzyszenie Niemieckich Księgarzy ogłasza zwycięzcę Niemieckiej Nagrody Literackiej Buchpreis. Jest to najlepsza niemieckojęzyczna powieść jaka została wydana w ostatnim roku. Głównym celem nagrody jest zwrócenie uwagi na autorów publikujących w języku niemieckim. Warto dodać, że dotychczasowi zwycięzcy nie koniecznie są pochodzenia niemieckiego.


Każdy wydawca może zaproponować do konkursu dwie wydane w ubiegłym roku książki. Szczególną cechą narody jest fakt, że kandydować może nawet książka, która w chwili nominowania jest w druku i nie została jeszcze opublikowana. Co roku do kapituły jurorów powoływanych jest siedem nowych osób. Są to zazwyczaj eksperci z dziedziny literatury, którzy wybierają zwycięzcę w kilku etapach selekcji. Zazwyczaj w sierpniu zostaje ogłoszonych 20 książek, najlepszych według jury niemieckojęzycznych autorów. Spośród nominowanych we wrześniu zostaje wyłonionych 6 książek, rywalizujących w ostatecznym pojedynku.


Nagroda Deutsche Buchpreis, sponsorowana przez Stowarzyszenie Niemieckich Księgarzy jest wspierana także przez partnerów spoza branży literackiej. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 Euro, ponadto autorzy pięciu wyróżnionych książek otrzymują po 2 500 Euro.


Laureaci:

2005 - "Es geht uns gut" Arno Geiger

2006 - "Die Habenichtse" Katharina Hacker

2007 - "Die Mittagsfrau" Julia Franck

2008 - "Der Turm" Uwe Tellkamp

2009 - "Du stirbst nicht" Kathrin Schmidt

2010 - "Tauben fliegen auf" Melinda Nadj Abonji

2011 - „In Zeiten des abnehmenden Lichts“ Eugen Ruge

2012 -  „Landgericht“ Ursula Krechel

2013 - "Das Ungeheuer" Terezia Mora

2014 - "Kruso" Lutz Seiler


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz