wtorek, 7 czerwca 2016

Mity słowiańskie i inne opowieści

Łukasz Wierzbicki, Drzewo, 2016


Jak stara jest opowieść o Drzewie?
Nie wiemy.
Przekazywana z pokolenia na pokolenie żyła przez stulecia, lecz nigdy jej nie spisano. W końcu, niczym klejnot wrzucony do bezdennej rzeki, popadła w zapomnienie. Jednak strzępy opowieści przetrwały. Tak jak po uczcie zostają rozrzucane pod stołem okruchy.
Zebrałem je i zapragnąłem opowiedzieć o Drzewie... jak nikt wcześniej. Swoimi słowami. Jak każdy, kto opowiadał tę historię przede mną. Setki tysięcy razy.” (Wstęp)


Oto książka niezwykła. Oto dzieło piękne i pełne tajemnic. Rzecz, która zaczarowuje i zabiera człowieka na noc daleko stąd. O świcie oddaje go innym, lekkim i uwrażliwionym. Trzeba mieć niezwykły talent aby opowiadać w tak magiczny sposób. Łukasz Wierzbicki przenosi swoich czytelników do świata słowiańskich bogów i bohaterów, proponuje pierwszy zbiór mitów słowiańskich dla młodych odbiorców. Nie znam innego. Nawet dorosłym laikom w tym temacie trudno znaleźć książkę, napisaną przystępnym, nienaukowym językiem. Wierzbicki je dla nas wszystkie przeczytał i opowiedział swoimi słowami, tak jak robiono to setki lat temu przekazując opowieści o pogańskich wierzeniach z ust do ust.Jestem zachwycona każdą stroną, książka ta oddziałuje na wszystkie zmysły. Cudowna grafika, piękne ilustracje i eleganckie wydanie zadowoli najwybredniejszych czytelników. Niestety, jedynym ogromnym minusem jest objętość. Autor wybrał tylko najciekawsze według siebie opowieści. Pomija całą plejadę bóstw i bohaterów skupiając się jedynie na Perunie, Welesie i Chorsie. Wspomina zaledwie o Matce Ziemi. Przybliża mit o Jutrzence albo Marzannie ale pomija opowieści o duchach i demonach. Mity Wierzbickiego czyta się jak w transie, to intelektualna uczta, ale starcza jej jedynie na długi wieczór. Nagle opowieść się urywa, jakby ktoś wstał i wyprosił mnie z uczty. Pozostaje niepokój, niedosyt, rozczarowanie. A może to tylko pierwsza część? Poproszę o więcej?:)


2 komentarze:

  1. Książka cudna, magiczna - jestem zachwycona i ... czekam na ciąg dalszy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślisz, że jest szansa na drugą część? Też się ucieszę jak będzie!

      Usuń