wtorek, 26 kwietnia 2016

Niemiecki w języku i kulturze

Anna Jędrzejczyk, Znasz angielski? Poznaj niemiecki!, 2016





Wejście w świat języka obcego wiąże się ze zrozumieniem innego sposobu myślenia i definiowania naszych myśli. To fascynująca podróż w głąb myśli osób, które wychowywały się w innym otoczeniu kulturowym.”
Anna Jędrzejczyk




Książka Anny Jędrzejczyk sprawnie zapełnia dużą lukę wśród pozycji naukowych traktujących o nauce języka niemieckiego i skierowanych do uczących się go Polaków. Autorka skupia się nie tylko na wyjaśnieniu zawiłości niemieckiej gramatyki ale głównie na wytłumaczeniu kręgu kulturowego języka, pokazując różnice w sposobie myślenia i formułowania zdań w języku niemieckim, angielskim oraz polskim.

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Napromieniowana Maria

Barbara Goldsmith, Wewnętrzny świat Marii Curie. Geniusz i obsesja, 2005






„Trzeba życie uczynić marzeniem, a marzenia rzeczywistością”
M. Curie




Książka amerykańskiej biografki Barbary Goldsmith to skromne jak na dwukrotną noblistkę dzieło, napisane treściwie ale wbrew objętościowym pozorom całkiem wnikliwie. Spokojna narracja opowiadająca chronologicznie przedstawione wydarzenia z życia Marii Skłodowskiej – Curie daje poczucie, może nie dogłębnie wnikliwego, ale zdecydowanie gruntownego wglądu w jej biografię. Tytuł pozostawia mimo wszystko niedosyt, bo choć Maria została obdarta przez autorkę z wielu mitów a wyidealizowana legenda o niej nieco się odidealizowała, to jednak swój wewnętrzny świat bohaterka pozostawia dla siebie. Uczucia i przeżycia Marii nie dały się do końca zdemaskować. Inaczej widzę ją jako kobietę walczącą o swoje prawa, inaczej jako naukowca poświęcającego życie wielkim ideom a inaczej jako matkę dwóch dziewczynek.

niedziela, 10 kwietnia 2016

Światło nad doliną

Aleksander Minkowski, Dolina Światła, 1985



-Czy to znaczy, że nie każdemu ktoś jest przeznaczony? (…) - Chyba każdemu. Ale bywa, że ludzie mijają się w pośpiechu, obojętnie, lekceważąc owo drganie, które jest sygnałem. Z nieufności, wygodnictwa, braku wiary w siebie, albo ot, po prostu. Życie szybkie i nerwowe, przesycone ambicjami, zawiścią, żądzą zdobyczy, życie – wyścig, życie – pogoń, egoistyczne i zachłanne, otóż takie życie nie sprzyja refleksji, nie pozwala wejrzeć w siebie ani popatrzeć wokół, przystanąć. Raz minionego można nie spotkać już nigdy więcej.” (s.122)

Dolina Światła to tajemnicza opowieść o seminarium dla nastolatków zbudowanym na ruinach buddyjskiego klasztoru. Narracja przesycona jest magicznością a akcja oscyluje na pograniczu kilku rzeczywistości. Czyta się jednak trochę mozolnie, brak tu bowiem jakiejkolwiek siły napędowej. Chociaż rozgrywające się wydarzenia wzbudzają ciekawość, unosząca się nad sanatorium tajemniczość rozbudza wyobraźnię a filozoficzne wstawki podnoszą wartość, to jednak dłużące się rozdziały sprzyjały znużeniu podczas czytania.

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Nasza Polska właśnie

Karolina Korwin-Piotrkowska, Ćwiartka raz, 2014




Ta książka będzie, rzecz jasna, o mnie, ale i o tym, co na przestrzeni tych dwudziestu pięciu szalonych lat ukształtowało mnie w kraju nad Wisłą, jako osobę, która siedząc teraz w swoim mieszkaniu – kupionym na kredyt, który spłacać będę do śmierci – pisze na hipsterskim komputerze, przedstawając bezczelnie subiektywną wersję świata.
Mojego świata.”


Z okazji 25 lat odzyskania niepodległości przez Polskę, dziennikarka Karolina Korwin – Piotrkowska wydała ośmiuset stronicową książkę, w której podsumowuje rok po roku dwadzieścia pięć lat wolności w naszym kraju. Włożyła w to bez wątpienia dużo pracy. Dociera do archiwów prasowych, przypomina zapomniane filmy i płyty, opisuje zmiany polskiej obyczajowości. Pomimo mojej siedmioletniej emigracji jestem na bieżąco z polską kulturą, dlatego prawie wszystko o czym pisze dziennikarka jest mi znane i nic szczególnie nie zaskakuje. A jednak z przyjemnością poczytałam sobie podsumowanie przełomu wieku w ojczyźnie. Wspominałam przy tym, w którym momencie życia byłam w konkretnych, ważnych dla Polski wydarzeniach.