Harald Jähner, Czas wilka. Powojenne losy Niemców, 2019
Byłam bardzo ciekawa tej książki. Niemcy interesują mnie nie od dziś, mieszkałam w Monachium przez 15 lat i mam bardzo dużo znajomych wśród Niemców powojennego pokolenia. Często sięgam po niemiecką literaturę, ale rzadko odbija się w niej obraz Niemiec jako kraju pokonanych. Znamy tę perspektywę bardzo dobrze z polskiego punktu widzenia. Harald Jähner opisuje w swojej reportażowej książce Niemców i Niemki, którzy przetrwali wojnę i stanęli przed wyzwaniem odbudowania nowej rzeczywistości naznaczonej piętnem wojennych porażek.
Każdy rozdział koncentruje się na innej dziedzinie życia powojennego, dzięki czemu można poznać bardzo szczegółowo różne aspekty kraju odbudowyjącego się po wielu trudnych latach. Duże wrażenie zrobiły na mnie opisy powrotów nazistów z pola walki do domu. Nasi żołnierze wracali do Polski w aurze zwycięstwa nad Hitlerem, niemieccy ojcowie i mężowie wracali jako pokonani, przegrani, złamani. Często nie znali swoich dzieci, nie poznawali żon, które na wiele lat przejęły pałeczkę głowy rodziny w domu, nie każdy z nich potrafił odnaleźć się w nowym życiu.
Ciekawy jest rozdział odbudowy zbombardowanych miast, oraz odradzania się powojennej kultury i życia kulturalnego. Autor przedstawia dużo biografii interesujących osób, nad którymi warto się pochylić i do których chętnie kiedyś wrócę. Zawsze słyszałam o polskich emigrantach, którzy wyjechali z Polski na czas wojny, teraz mogłam poznać niemieckich pisarzy, którzy wyrażając protest przeciwko władzy Hitlera opuścili Niemcy. Zacieram ręce już na kolejną książkę Jähnera.
Pozycja obowiązkowa dla mnie, ten temat mnie interesuje od czasu lektury książki "Dom dzienny, dom nocny". Pozdrawiam :-) .
OdpowiedzUsuń